Szkło to chyba najbardziej uniwersalny materiał wykończeniowy. Przede wszystkim z tego względu, że obecnie produkuje się już nie tylko tradycyjne przezroczyste tafle, ale także i szkło kolorowe, a także o bardziej wyrazistej fakturze. To tłumaczy, dlaczego szklane panele, ściany dziale, podłogi, a nawet schody cieszą się w tej chwili tak dużą popularnością. Zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie spotyka się szklane elementy dosyć często.

 

Oczywiście nawet gładkie, bezbarwne tafle szła mogą okazać się niesamowitą dekoracją. Zwłaszcza w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym. Bezbarwne szkło wpisze się doskonale w modną obecnie minimalistyczną stylistykę. Jeśli jednak zależy nam na wyraźniejszym odgrodzeniu od siebie poszczególnych pomieszczeń albo stref w mieszkaniu, warto zdecydować się na szkło barwione.

 

Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne szklane przegrody wykonane z szkła matowego. Jeżeli tafla szkła ma być jednolicie matowa, można zastosowanie technikę satynowania, czyli de facto wytrawiania za pomocą kwasu całej tafli. Możliwe jest jednak także wykonanie na szkle jakiegoś wzoru. Miejsca, które mają pozostać przezroczyste zabezpieczane są taśmą, reszta tafli podawana jest tzw. piaskowaniu. Efekty mogą być naprawdę oryginalne.

 

Inne popularne obecnie metody zdobienia szkła to grawerowanie oraz walcowanie. W tym drugim przypadku możliwe jest uzyskanie na powierzchni szkła efektownych wypukłych ornamentów. Ciekawym rozwiązaniem jest także tzw. szkło lodowe. Tafle szklane lodowego składają się z trzech warstw. Charakterystyczny wygląd zawdzięczają stłuczeniu środkowej warstwy.

 

Wielbicielom niestandardowych dekoracji można polecić szkło barwione. Ciągle popularne jest szkło barwione w masie. Jednak coraz więcej zwolenników mają także przeszklenia, do których produkcji wykorzystano innowacyjną metodę fusingu. W tym przypadku szkło podgrzewa się do temperatury, w której jego konsystencja zmienia się na płynną. Szkło poddane obróbce termicznej można nie tylko formować w dowolne kształty, ale także dekorować. Możliwe jest także zatopienie kawałków kolorowego szkła w taflach o innej barwie.